Автор: Маріанна Куртай
Дата: 25/04/18 19:11
 
Проект Льодової арени в Ужгороді (Фото: Голос карпат)
Цієї весни в обласному центрі ковзанку було демонтовано. Наразі біля супермаркету «Дастор, де вона пропрацювала кілька років, готуються облаштовувати парковку для супермаркету.
Чи значить це, що цієї зими дорослі та діти, які за ці роки, полюбили ковзанку, а дехто буквально виріс на ній, залишаться без цього корисного дозвілля? Чи виступатимуть в краї й надалі хокейні команди?
Ці питання неабияк турбують містян та жителів краю. Тож ми вирішили дізнатися відповіді у людей, які у 2009 році і відкрили на Закарпатті першу в краї за часів Незалежності України ковзанку - представників ТзОВ «Айс-Ленд».

Співзасновник ТзОВ «Айс-Ленд», президент Федерації хокею та Федерації фігурного катання Закарпатської області Василь Ябрик підтвердив, що ковзанка на звичному для ужгородців місці уже не функціонуватиме. Натомість у місті триває робота над зведенням повноцінної критої льодової арени, де уже у 2019 році заплановано відкрити ковзанку, що діятиме не 3, а цілих 9 місяців:

«Мета будівництва – розвиток всіх зимових видів спорту в області, змагання з яких проводяться на кризі. Перший камінь було закладено в момент відкриття першої ковзанки в Ужгороді в 2009 році. За цей час багато містян навчилися вправно кататися на ковзанах і цей вид дозвілля став чи не основним у зимову пору.
Проводиться чемпіонат Закарпатської області з хокею, в якому беруть участь 5 місцевих дорослих команд.
В 2011-12 роках ми набрали дітей, створили при ДЮСШ відділення хокею і почали культивувати цей вид спорту серед найменших містян.
Та, до прикладу, щоб розвивати фігурне катання і повноцінно хокей, потрібен «довгий лід». Трошки роз’ясню термінологію. Йдеться не про розміри, а про часові рамки. Коли спортсмени тренуються на кризі 9 місяців – це називається «довгий лід», якщо тільки 3, як було в Ужгороді, це – «короткий лід».

Спостерігаючи таку не райдужну ситуацію, співзасновниками ТзОВ «Айс-Ленд» було вирішено звести в обласному центрі повноцінну льодову арену. Ми уклали договір із правокористувачем ділянки на вулиці Івана Франка – це ДЮСШ, і розпочали проектні роботи.
Хочу наголосити, що йдеться не просто про ковзанку, а про повноцінну арену, де можна буде не тільки організовувати змагання, а й проводити тренувальні збори. Ми вивчили досвід українських операторів цього ринку, відвідали понад 50 арен по Європі та Україні, щоб знати на що звернути увагу. Тому ми зрозуміли, що найскладніше - не побудувати, а утримувати такий комплекс. Як правило, арени на значну кількість глядацьких місць всюди в світі утримуються за рахунок держави. Це здебільшого арени для міжнародних змагань. Щоб мати змогу утримувати таку споруду, ми обрали формат тренувальної бази і проведення змагань не світової першості. Тому що там є певні критерії щодо глядацьких місць. Тому і постало питання щодо того, хто буде розробляти проект. Його нам розробляла чеська фірма OSA, яка побудували у Європі декілька льодових арен, серед яких – арени на 15 тисяч місць. До прикладу, це спортивні об’єкти у Остраві, Кошице (Словаччина), Карвіне (Чехія), Стокгольмі (Швеція), Гельсінкі (Фінляндія).

Плани організаторів на цей рік – виконати всі комунікаційні, земельні, бетонні роботи. І накрити ковзанку. Є 2 варіанти – накрити стаціонарно, щоб мати «довгий лід». Інший – накрити повітряно-опорною конструкцією. Розмір ковзанки – 30х60 метрів (олімпійський стандарт). Якщо це вдасться зробити вчасно, то це дасть змогу розвивати хокей не залежно від погоди. Тому намагатимемося зробити все від нас залежне, щоб уже з 2019 року ковзанка працювала мінімум 9 місяців. Здати в експлуатацію весь об’єкт планується у 2021 році.

Наступний етап – будівництво тренувальної бази. Там спортсмени зможуть тренуватися, відновлюватися та змагатися.

Юрист ТзОВ «Айс-Ленд» Мар’яна Плавайко розповіла про те, на якому етапі наразі перебуває отримання різноманітних дозволів на будівництво:

«Земельна ділянка га вулиці Франка була надана у користування рішенням Ужгородської міськради у постійне користування ДЮШС. Вони зареєстрували це у Державному реєстрі прав на речове майно. А з нашим підприємством уклали договір на організацію будівництва.

ТзОВ «Айс-ленд», як замовник будівництва, вже отримало містобудівні умови та обмеження, які надала Ужгородська міська рада. Також - технічні умови на підключення водопостачання та електроенергії. Наразі ми займаємося підготовкою документації для подачі декларації на початок підготовчих робіт і у подальшому - на подачу декларації для будівництва. Цей документ плануємо подавати вже у червні.

Потрібно розуміти, що на всі дії, які необхідно здійснити ще навіть до початку будівництва, потрібно отримати не один дозвіл. До прикладу, тримання дозволів на знесення огорожі, на вирубку дерев тощо».

Безпосередньо проект льодової арени представив виконавчий директор ТзОВ «Айс-Ленд» Юрій Сарай:

«Кошторисна вартість проекту - близько 152 мільйоні гривень. Площа майбутнього об’єкту на вулиці Івана Франка – 14 тисяч кв. метрів. Уже тільки із цих цифр можна скласти собі уявлення про масштаби арени та її майбутній потенціал. Та навіть зараз можна відзначити позитивний економічний ефект для міста вже на початку роботи комплексу. За попередніми підрахунками тільки у цей момент отримають роботу близько 60 ужгородців – персонал, що обслуговуватиме об’єкт.

Чому було обрано саме ділянку на вулиці Франка? Інфраструктурно – це вже багато років спортивний простір: теніс, єдиноборства, волейбол, біг. Історично навіть хокей починався тут, коли тенісні корти заливали під лід ще в 50-60-ті і аж до 90-х років.

Один із основних факторів – підключення електроенергії. Бо на такий об’єкт потрібен 1 мегават світла. Не на кожній ділянці в місті можливо отримати таку потужність. Коштує це не мало - 10 млн. грн. Ми вже маємо технічні умови на світло та водовідведення саме на цій ділянці. Також є вода з власної свердловини.

Що ж розміщуватиметься у комплексі? На першому поверсі - безпосередньо льодова арена. Наразі уже закуплено обладнання для неї на 10 мільйонів гривень. Це льодова машина, що готує кригу, хокейні борти, холодильне обладнання, сама конструкція поля тощо.

З вулиці Івана Франка, де передбачений вхід на арену, буде зведено кафетерій з рестораном. Там зможуть харчуватися спортсмени та відвідувачі. На цьому ж поверсі будуть приміщення для спортсменів та тренерів – душові, перевдягальні тощо.

Під другий поверх відведено глядацькі трибуни. Це 224 сидячі місця. Також передбачені й стоячі місця до 500 осіб. А також – СПА-зона для відпочинку, тренажерні зали та басейни.

На третьому поверсі – фітнес-зал. 4-5-тий поверхи будуть відведені під хостел для команд, а також для відвідувачів, у період, коли не проходитимуть тренувальні збори чи змагання. Вище – готельний комплекс. На дев’ятому поверсі - конференц-зал. Також - відкрита тераса, якої відкриватиметься чудовий панорамний вид на місто.

Президент Федерації хокею та Федерації фігурного катання області Василь Ябрик також зауважив, що функціонування такої арени дасть змогу продовжити соціальну програму, яка була запроваджена на ковзанці раніше, а також дасть можливість далі займатися спортом дітям та дорослим:

«Наразі у нас займаються хокеєм близько 100 дітей. Щодо, так званого, соціального катання, то ми мали до 500 відвідувачів у день. Звісно можна було б і більше дітей привозити, але є норми техніки безпеки, які визначають, скільки людей може знаходитися на кризі.

До нашої соціальної програми активно залучалися окрім Ужгорода, Перечинський, Березнянський райони. Також були діти з Мукачева. Суть соціальної програми у тому, що діти, які мають свої ковзани можуть користуватися ковзанкою 45 хвилин безкоштовно. Інші – отримують ковзани за 30 гривень і виходять на лід також безкоштовно.

Зараз нам потрібно рухатися далі. Ми не маємо змоги лишатися на старому місці, тому повинні цьогоріч перенести ковзанку. Якщо ні, то ми втратимо усіх цих дітей. Наша соціальна активність – договори з школами, міста, районів, завдяки яким дітей возять на ковзанку, буде зведена нанівець. Ми не зможемо вчити дітей.

Тому ми всіма силами намагаємося втілити частину проекту вже цьогоріч, щоб дати можливість дітям вийти на лід наступної зими. Подальша наша мета – набрати 1000 дітей 6-12 років. Забрати їх з вулиць. Дати їм шанс вибрати майбутню професію гравця чи тренера або просто розвинути їх як фізично так і розумово.

У свою чергу генеральний директор ТзОВ «Айс-Ленд» Ростислав Ярема зазначив:

«Ми бачимо, що популярність зимових видів спорту, зокрема хокею, росте. У Словаччині – у кожному селі є каток. У нас уже й в обласному центрі його немає. Ми кілька років утримували 3 відкриті ковзанки - в Ужгороді, Тячеві та Берегові. Тож уже знаємо, як організувати все правильно».

Тож чи зможуть уже цієї зими ужгородці та гості міста вийти на ковзанку, залежить багато в чому від міської влади та інших органів державної влади. Якщо процес видачі необхідних документів та дозволів йтиме по графіку, то з цим проблем не буде. Та, на жаль, в країні та краї є чимало випадків, коли інвестор пропонував вкласти гроші у важливі проекти, та влада просто відлякувала їх своїми умовами. Чи банально відбиралися, раніше надані земельні ділянки і приміщення. Наразі ТзОВ «Айс-Ленд» вклало в реалізацію проекту чимало коштів – понад 10 мільйонів гривень. Говорити про вигоду для інвестора можна тільки у довгостроковій перспективі – це не менше 20 років, щоб проект самоокупився. Вигоду від будівництва льодової арени матиме передусім місто та область загалом. Адже зможе на належному рівні приймати різноманітні змагання та стати місцем проведення тренувальних зборів як для українських, так і для зарубіжних спортсменів.

Маріанна Куртай (Голос карпат, 24.04.2018)
 
Поки що коментарів немає

 

* Ваш коментар буде доступний для редагування протягом 10 хвилин
Сторінка створена за 0.018 секунди